Pod flagą olimpijską

Pod flagą olimpijską

Tylu uczestników igrzysk jeszcze w naszym mieście nie widziano. Ostatnie tygodnie obfitowały w wydarzenia promujące szczytne idee olimpijskie i jednocześnie aktywność ruchową wśród młodego pokolenia. Mistrzowie z dumą patrzyli na swoich następców.

W tym roku wszystkie drogi sportowców spod znaku pięciu kół prowadziły do Zgierza. Nasze miasto było organizatorem Regionalnych Obchodów Dnia Olimpijczyka (24.09.2021 r.), a zmodernizowane obiekty MOSiR okazały się idealnym miejscem spotkań wielkiej sportowej rodziny. Odniesienie do następujących po sobie pokoleń nie jest tu tylko efektownym hasłem. W hali przy ulicy Wschodniej pojawili się uczestnicy igrzysk organizowanych jeszcze w latach 60. XX wieku – i tak przez wszystkie dekady aż do czasów współczesnych. Mieczysław Nowicki, Kajetan Broniewski, Jan Kudra, Agnieszka Nagay, Zygfryd Kuchta to tylko część wybitnych sportowców, którzy odwiedzili 24 września nasze miasto. Akcentów olimpijskich było więcej. Główna uroczystość w hali MOSiR przeprowadzona została zgodnie z ceremoniałem igrzysk: podniesiono flagę z charakterystycznymi kołami, odegrano hymn, zapalono znicz. Ważnym elementem obchodów były gry i zabawy sportowe z udziałem uczniów zgierskich podstawówek. To symboliczna sztafeta pokoleń, tym bardziej że po zakończeniu zmagań wyróżnienia dzieciom wręczali olimpijczycy.

W hołdzie zgierzanom

Związki naszego miasta z ruchem olimpijskim mają długą tradycję, regionalne obchody były doskonałą okazją, aby to podkreślić. Nowej wielofunkcyjnej hali MOSiR nadano imię Zgierskich Olimpijczyków, a przed budynkiem zasadzono upamiętniające sportowców drzewo. W uroczystościach wzięli udział: Roksana Zasina (zapasy; Tokio 2020), Włodzimierz Cieślak (zapasy; Monachium 1972), Tomasz Kupis (zapasy; Barcelona 1992), Józef Stefaniak (hokej; Innsbruck 1964), Jan Stopczyk (hokej; Sarajewo 1984, Calgary 1988), Justyna Mospinek-Kluz (łucznictwo; Ateny 2004, Pekin 2008). Nie zapomniano też o zmarłych sportowcach: Lesława Kroppa (zapasy; Rzym 1960) i Stanisława Olczyka (hokej; Cortina 1956, Innsbruck 1964) reprezentowali członkowie rodzin. Dodatkowo w korytarzu łączącym hale MOSiR zorganizowano wystawę prezentującą sylwetki zgierzan – uczestników igrzysk.

Niezwykli nauczyciele

Dla przedstawicieli starszych klas podstawówek zorganizowano kilkanaście dni wcześniej Wielką Olimpijską Lekcję WF. Dziewczęta oraz chłopcy trenowali w hali MOSiR w podgrupach. Każdy zespół ćwiczył przez kilkadziesiąt minut pod opieką jednego nauczyciela, następnie grupa korzystała ze wskazówek kolejnego trenera. A byli to prawdziwi specjaliści od sportu! Lekkoatleta Mateusz Borkowski – olimpijczyk z Tokio (2020), koszykarka Elżbieta Nowak – olimpijka z Sydney (2000), zapaśnik Tomasz Kupis – olimpijczyk z Barcelony (1992) i Stanisław Jaszczak, trener Mateusza Borkowskiego, a wcześniej szkoleniowiec Adam Kszczota i innych łódzkich olimpijczyków. Specjalnym gościem zgierskiej lekcji był wenezuelski szermierz Rubén Dario Limardo Gascón – złoty medalista z Londynu. Jeśli się uczyć to od mistrzów. Dzieciaki korzystały ze wskazówek olimpijczyków, a przy okazji wysłuchały wykładu na temat zdrowego odżywiania.

Wizyta mistrza

Kolejnym olimpijskim akcentem była wizyta w naszym mieście Karola Zalewskiego. Biegacz był członkiem sztafety 4x400m, która zdobyła złoto na ostatnich igrzyskach w Tokio. Przyjazd lekkoatlety do Zgierza to efekt nawiązania współpracy z lokalną firmą BSG produkującą m.in. systemy nawierzchni sportowych. Panu Karolowi tak bardzo spodobało się w naszym mieście, że wziął udział w koncercie w ramach „Zakończenia Lata” oraz wręczał medale uczestnikom Memoriału im. Władysława Lisieckiego.

Źródło: Urząd Miejski w Zgierzu

Previous Kwalifikacja wojskowa 2021
Next Włamywacz wpadł wprost w ręce policjantów

Może to Ci się spodoba

Polacy coraz wcześniej rezerwują urlopy narciarskie

Decyzja o rezerwacji zimowego wypoczynku z wyprzedzeniem przekłada się na większy wybór i duże oszczędności. Jeszcze do końca września można zarezerwować urlop narciarski nawet z 35-proc. zniżkami – przekonuje Magda Plutecka, rzeczniczka Neckermann Podróże.

Regularne ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko cukrzycy ciążowej

Zdaniem ekspertów podczas ciąży nie trzeba rezygnować z gimnastyki, a jedynie ją skorygować i dopasować do danego trymestru. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, na przykład wzmacniającym mięśnie dna miednicy, znacznie poprawia się kondycja organizmu

Frekwencja na meczach Ekstraklasy rośnie o 10 proc. rocznie.

Spotkania polskiej Ekstraklasy przyciągają coraz więcej widzów – wynika z raportu „Piłkarska liga finansowa” Deloitte. Średnia frekwencja na meczu ligowym to 9 tys. kibiców. Większe zainteresowanie przekłada się na wyższe przychody

Sportowcy nagrodzeni

Walczą na zapaśniczej macie i w bokserskim ringu, ścigają się na lekkoatletycznej bieżni oraz na szosie, grają w siatkówkę czy tenisa, lecz przede wszystkim zdobywają medale i godnie reprezentują powiat

Finał Ligi Mistrzów – 28.05.2022 r.

Improwizacja organowa do transmisji meczu piłki nożnej  Wszystkich miłośników muzyki i kibiców piłkarskich zapraszamy na niecodzienne wydarzenie, jakim będzie improwizacja organowa do transmisji meczu Ligi Mistrzów. Koncert w wykonaniu Filipa Presseisen’a odbędzie się

Ekologicznie, zdrowo i na sportowo

Nastał czas wakacji, za oknem słoneczna pogoda, a to zachęca do spędzania wolnego czasu na zewnątrz. W pierwszą wakacyjną niedzielę na terenie Ośrodka Upowszechniania Kultury w Bronisławowie, odbył się rodzinny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź