15 lat Centrum Kultury Dziecka. Przestrzeń łącząca pokolenia

15 lat Centrum Kultury Dziecka. Przestrzeń łącząca pokolenia

Centrum Kultury Dziecka w Zgierzu obchodzi właśnie jubileusz piętnastolecia. To szczególne miejsce na mapie kulturalnych ośrodków miasta. W niewielkim, drewnianym domku tkacza przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 17 chętnie spotykają się całe rodziny. Bo też atmosfera spędzania tam wspólnie czasu wydaje się być idealna. 

Patrycja i Rafał to rodzice małej Neli, która na wspólne zajęcia w CKD najchętniej zabrałaby wszystkie koleżanki z przedszkola.

– Ostatnio powiedziała swojej najlepszej przyjaciółce, że chyba nie przyjdzie do niej na urodziny, bo ma zajęcia z baletu – śmieje się mama Patrycja.

Ale nie tylko na balet, bo Nelcia bardzo chciałaby… chodzić na wszystko. Cała rodzina chętnie korzysta więc z bogatej palety zajęć familijnych, jakie znaleźć można w CKD.

– Teraz zbliża się wakacyjna przerwa, w dodatku budynek przechodzi modernizację, więc oferta do końca maja i w czerwcu będzie mocno ograniczona – mówi Patrycja. – Ale zawsze czekamy z niecierpliwością na początek nowego sezonu, żeby nie przeoczyć chwili, gdy na platformie internetowej CKD zaczną się zapisy.

– Trzeba wtedy czatować przy komputerze i wciąż przewijać stronę, żeby trafić na właściwy moment. Miejsca rozchodzą się dosłownie w jednej chwili. Dosłownie jak karnety na Widzew! – dodaje Rafał.

Skąd wzięła się popularność zajęć CKD w Zgierzu?

Tajemnica prawdopodobnie tkwi w niezwykłej, domowej atmosferze, jaką w drewnianym domku kreują przyjaźnie nastawieni – do świata i ludzi – instruktorzy. Kinga Siemońska, kierowniczka centrum, w CKD jest od trzynastu lat, czyli niemal od początku istnienia placówki.

– Przez te wszystkie lata zmieniały się zajęcia, instruktorzy czy atrakcje, które proponowaliśmy dzieciom. Jednak od samego początku CKD zajmuje się szeroko rozumianą edukacją kulturalną dzieci najmłodszych do mniej więcej starszego wieku szkolnego. W pracy z dziećmi nie da się uniknąć pracy również z rodzicem. Dlatego cieszy nas to, że nasi odbiorcy tak chętnie korzystają z oferty familijnej – opowiada pani kierownik.

To wspólne spędzanie czasu z dziećmi bardzo pozytywnie oceniają rodzice.

 Nigdy się nie zdarzyło, by animatorki wspólnych zajęć były źle przygotowane. Wszystko odbywa się na bardzo profesjonalnym poziomie, a dzieci po wejściu do środka tak szybko biegną w stronę sali zajęciowej, że omal nie pogubią butów – mówi z uśmiechem Patrycja, wspominając oczywiście wielką radość Neli, z przejęciem oczekującej każdego następnego spotkania w CKD.

Jakie zajęcia znaleźć można w CKD?

Formalnie Centrum Kultury Dziecka jest filią Miejskiego Ośrodka Kultury. Do wyboru są więc m.in. popołudniowe warsztaty muzyczne, plastyczne, taneczne – dla różnych grup wiekowych. No i oczywiście słynne już w całym mieście spotkania dla całych rodzin, pod hasłem Kreatywnej Kuźni Familijnej, oraz Bajkobrania, czyli cykl spotkań z teatrem, pozwalających najmłodszym poznać (i zrozumieć) rozmaite formy czy konwencje twórczości scenicznej.

– W sezonie 2022/2023 nowością były spektakle dla dzieci od 1-go roku życia, które udowadniają, że na rozpoczęcie przygody z kulturą lub obcowania ze sztuką nie jest za wcześnie – mówi Kinga Siemońska.

Działają też Otwarte Pracownie, w których rodzice razem z dziećmi wspólnie pracują nad rozmaitymi artefaktami.

– Dla nas bardzo atrakcyjne są zajęcia okolicznościowe, na przykład wielkanocne, podczas których całe rodziny mogą aktywnie spędzać czas we wspólnej przestrzeni, ale na różne sposoby – wyjaśniają Patrycja i Rafał.

Jak Centrum Kultury Dziecka będzie funkcjonować od czerwca 2023 roku?

Budynek CKD od bieżącego roku jest remontowany. Pojawi się między innymi nowy gont na dachu, orynnowanie czy odświeżona elewacja.

– W czerwcu niestety nie możemy prowadzić zajęć we wnętrzu budynku ze względu na planowane tam prace remontowe, czyli odnawianie podłóg – informuje Kinga Siemońska. – Korzystając z tego pozytywnego zamieszania w kolejnych tygodniach zamierzamy odmalować też niektóre sale, a także przygotować niespodziankę, która będzie „witała” wszystkich mniejszych oraz większych użytkowników kultury, stając się ciekawą ozdobą oraz naszą wizytówką – dodaje pani kierownik.

W następnym sezonie, już w odrestaurowanej siedzibie, Centrum Kultury Dziecka z pewnością zaproponuje kolejną siatkę ciekawych warsztatów, będzie też kontynuować nowości z tego sezonu, czyli Bajkobrania dla Najnajów. Jednym słowem – po wakacjach w CKD na pewno dużo będzie się działo. Składamy wszystkim pracownikom centrum (wśród nich są tak lubiani prowadzący zajęcia jak Wojciech Walczak, Agnieszka Czekaj, Karina Lisiecka, Justyna Manikowska czy Natalia Matusiak) najlepsze życzenia z okazji jubileuszu i przekonani jesteśmy, że przy tej jakości oferty służyć ono będzie zgierzanom jeszcze przez wiele długich lat.

Źródło: Urząd Miejski w Zgierzu

Previous Wielka modernizacja kina w Starym Młynie
Next Będzie rondo u zbiegu ulic 1. Maja i Dąbrowskiego

Może to Ci się spodoba

Koncert Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Filharmonii Łódzkiej

23 kwietnia na zaproszenie Marszałka Województwa Łódzkiego, na widowni Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina zasiedli przebywający w Polsce uchodźcy wojenni z Ukrainy, pomagający im Polacy, wolontariusze oraz przedstawiciele samorządów lokalnych. Nasz

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Zgierska Noc Muzeów – 14 maja

Już jutro – 14 maja – Zgierska Noc Muzeów. Zachęcamy do udziału w licznych wydarzeniach na terenie Zgierza. W Muzeum Miasta Zgierza (ul. Dąbrowskiego 21), w godzinach 17:00-24:00, dostępne do zwiedzania będą

Trasa „Disney Księżniczki Koncert” już wkrótce odwiedzi Wrocław i Gdańsk. Bilety do magicznej krainy bajek są nadal dostępne!

Do największych polskich miast zawitała seria występów “Disney Księżniczki Koncert”. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo piosenki, które poruszają i inspirują kolejne pokolenia. Magia Disneya zaczarowała już Kraków, Katowice

Moc uśmiechu i zabawy

Było tak, jak w Dzień Dziecka być powinno – dużo śmiechu, dobrej zabawy, moc atrakcji i prezentów oraz pełno smakołyków. Na plenerowym święcie dla najmłodszych, zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych

Chcesz wystąpić na scenie z Kamilem Bednarkiem? Weź udział w ZgJeżoGraniu

Rusza piąta edycja ZgJeżoGrania – konkursu wokalistów, towarzyszącego wydarzeniom zgierskiego Zakończenia Lata. W roku 2021 naszym gościem specjalnym będzie Kamil Bednarek! Jeśli chcesz zaśpiewać z nim na scenie w parku miejskim, przygotuj

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź