Program leczenia niepłodności metodą in vitro w Zgierzu zatwierdzony

Program leczenia niepłodności metodą in vitro w Zgierzu zatwierdzony

Zgierscy radni zdecydowali o przyjęciu programu polityki zdrowotnej, gwarantującego dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro. Każda para (w związku małżeńskim lub partnerskim), starająca się o dziecko i zakwalifikowana do programu, otrzyma od Gminy Miasto Zgierz jednorazowo 5.000 złotych na pokrycie kosztów przeprowadzenia procedury.

Zgierski program in vitro został opracowany na lata 2022-23, ma być wsparciem w leczeniu niepłodności, zgodnie z przepisami Konstytucji RP i odrębnych ustaw, gwarantujących pomoc Państwa w ochronie rodziny i macierzyństwa. Radni Miasta Zgierza podczas lutowej sesji (28.02.2022 r.) przegłosowali uchwałę zapewniającą realizację programu oraz jego wdrożenie.

Program zakłada kwalifikację par, małżeńskich lub w związku partnerskim, według szeregu określonych kryteriów, nie tylko medycznych. Podstawowym warunkiem jest zamieszkiwanie i zameldowanie w Zgierzu.

– Mając na uwadze wysokość środków, przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Miasto Zgierz szacuje się, iż z programu w każdym roku będzie mogło skorzystać 10 par – wyjaśnia Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.

Komisja powołana przez Prezydenta Miasta Zgierza przeprowadzi konkurs w celu wyłonienia placówek medycznych, w których realizowany będzie program. Mogą to być jedynie ośrodki spełniające szereg wymogów konkursowych.

– Leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego może być prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, które zapewniają możliwość takiego leczenia oraz dysponują odpowiednią kadrą, doświadczeniem oraz stosowną aparaturą medyczną – mówi Renata Malinowska-Koralewska, Naczelnik Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej UMZ.

Po dokonaniu wyboru realizatora zadania zostanie przeprowadzona akcja informacyjna, by dotrzeć z założeniami programu do jego potencjalnych beneficjentów. Zgłaszające się pary będą następnie przechodziły procedurę kwalifikującą do udziału w programie.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5.000 zł. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Jeżeli procedura z powodów medycznych zakończy się na wcześniejszym etapie, to dofinansowanie obejmuje przeprowadzane do tego etapu elementy, w wysokości do 80% kosztów (łącznie nie więcej niż 5.000 zł). Koszt ewentualnych kolejnych prób jest ponoszony przez pacjentów.

Całkowity koszt realizacji programu w ciągu dwóch lat ma zamknąć się kwotą 103 tysięcy złotych. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Miasta. Zgierski program in vitro ma być realizowany w okresie od 1.03.2022 r. do 31.12.2023 roku.

Źródło: Urząd Miejski w Zgierzu

Previous Studniówka w "Trauguttcie"
Next Podejrzany o rozbój w rękach policjantów

Może to Ci się spodoba

Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki

Szybkie i bezpieczne powiększanie ust? Kwas hialuronowy okiem ekspertów!

Piękne, gładkie, pełne i wyraziste usta to marzenie wielu osób. Dla niektórych to właśnie one stanowią naszą wizytówkę! Jak zatem zadbać o nie w prosty, a jednocześnie skuteczny sposób? Z

Wykorzystanie dwuskładnikowej autentykacji w celu wzmocnienia bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo informacji w dzisiejszym świecie cyfrowym stanowi kluczowy element funkcjonowania zarówno dla jednostek, jak i przedsiębiorstw. W związku z ciągłym rozwojem technologii i coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami ze strony cyberprzestępczości,

Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie  odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy

Grzałka do grzejnika

Niewiele osób wie o istnieniu tego fantastycznego urządzenia. Grzałki elektryczne do grzejników to bardzo funkcjonalne i bardzo proste w użyciu urządzenie do dogrzewania pomieszczenia w okresie grzewczym. Jeśli mamy centralne

Dyżury telefoniczne i szkolenia ZUS – styczeń 2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych I i II Oddział w Łodzi oraz Inspektoraty zapraszają Państwa do skorzystania z dyżurów telefonicznych oraz bezpłatnych szkoleń online w miesiącu styczniu 2022 roku.  Szkolenie online nt.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź